Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Morton Barnett COHEN (1913 - 1968)

Member Photo
Date of Birth: 19/09/1913
Place of Birth: Paddington, New South Wales, Australia
Date of Death: 14/01/1968
Place of Death: Vaucluse, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 01 May 1965 14 Jan 1968 2 years 8 months 15 days
Member for Bligh 01 May 1965 14 Jan 1968 2 years 8 months 15 days
Political Party Activity
Liberal Party. Member of Vaucluse branch.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
School teacher and accountant. Educated at Sydney High School and Sydney Teacher's College from 1932 until 1933; taught at Clovelly from 1935 until 1937, at Paddington from 1937 until 1938, studying part time at University of Sydney., B.Ec (1938); on graduation joined economics department of Bank of New South Wales, research officer; on outbreak of war worked for Minister of Munitions, then Civilian Personnel Officer for Australia with United States Army; became a chartered accountant, Fellow of Australian Society of Accountants; chairman and managing director of Mineral Deposits Pty Ltd; foundation member of Paddington Society; councillor of Macquarie University from 1965 until 1968; member of Royal New South Wales Institution for Deaf and Blind Children; athlete and cricketer, played for New South Wales in Sheffield Shield, secretary of Paddington District Cricket Club for c.20 years, member of New South Wales Cricket Association, life member in 1967, trustee of Sydney Cricket Ground.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Alfred Cohen, salesman, and Amelia Joseph. Married Audrey Thomas on 19 August 1954 and had issue, 1 son and 1 daughter. Funeral from Wentworth Memorial Church of England, Vaucluse.
Additional Information