Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Kevin Edward DWYER (1913 - 1982)

Member Photo
Date of Birth: 19/07/1913
Place of Birth: Goondiwindi, Queensland, Australia
Date of Death: 22/08/1982
Place of Death: Alexandria, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 08 Oct 1949 22 May 1950 7 months 15 days
Member for Redfern 08 Oct 1949 22 May 1950 7 months 15 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Lost endorsement in 1950.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Dyer. Moved to Sydney aged two. Educated at Christian Brothers College, Lewisham. Employed at Felt and Textiles as a dyer from 1931 until 1949; after leaving Parliament started a second hand timber yard with J.W Sargeant in 1951. Clerk at Balmain Electric Light Corporation. Transferred to Sydney County Council.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of the Alexandria Municipal Council 1947 until 1948; Mayor 1948. Alderman of the Sydney City Council for Newtown Ward, 4 December 1948 - 1 December 1950; Alexandria Ward 2 December 1950 - 4 December 1953; and for City (Macquarie) Ward 5 December 1953 - 30 November 1956. Member of the City Planning and Improvements Committee 1951 - 1952 and 1956 - 1959; the Health and Recreations Committee 1950 - 1955; the Works Committee 1949 - 1955; and the Finance Committee 1949 - 1952 and 1956 - 1959. Deputy Lord Mayor 1958.
Personal
Son of Edward Dwyer, timberworker, and Lucy Connor. Married Pearl Eileen O'Donnell on 2 October 1935 and had issue, 1 daughter and 3 sons. Cousin of Reginald Francis Xavier Connor (q.v)
Additional Information