Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Colin COLBORNE (1909 - 1987)

Member Photo
Date of Birth: 03/10/1909
Place of Birth: Brisbane, Queensland, Australia
Date of Death: 09/08/1987
Place of Death: Carlton, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1949 22 Apr 1973 24 years A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 31 March 1949 and 16 March 1961. Granted retention of title of 'Honourable' for life.
Member of Printing Committee 01 Aug 1950 01 Aug 1958 8 years 1 day
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Member of the central executive 1944 - 1952.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace from 1938
Qualifications, occupations and interests
Compositor and union official. Educated at St James and Gregory Terrace Christian Brothers' Colleges, Brisbane. Machine compositor in Queensland, New South Wales, Victoria and Australian Capital Territory. Assistant Federal Secretary of Printing Industry Employees' Union of Australia from 1938 until 1952, Federal secretary from 1952 until 1974; editor and publisher of Printing Trades Journal from 1952 until 1974; delegate to the Labor Council of New South Wales and to the Australian Council of Trade Unions, conferences from 1945 until 1973, executive from 1944 until 1952. Recreational interests include reading, fishing and gardening.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of William Parry Colborne, printer, union secretary and Member of the Queensland Legislative Council, and his wife Kathleen Mary Davey. Married Ellen Hindmarsh on 19 June 1937 and had issue, 1 son and 2 daughters.
Additional Information