Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Major Harrie Robert Croft MITCHELL, B.A (1906 - 1967)

Member Photo
Date of Birth: 27/06/1906
Place of Birth: Warren, New South Wales, Australia
Date of Death: 05/02/1967
Place of Death: Kirribilli, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 26 Mar 1938 18 Apr 1941 3 years 24 days
Member for Burwood 26 Mar 1938 18 Apr 1941 3 years 24 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (barrister). Educated at Bathurst High School and University of Sydney., BA 1929; called to the Bar in 1936; transferred to roll of solicitors in 1944; chairman of Dresslers Brewery (Australia) Pty Limited; director of Farren Price Australia Limited, Time Corporation Australia Pty Limited, Home Building Co-operative Society Limited, Services Mutual Insurance Society Limited; New South Wales and federal president of Australian Legion of ex-servicemen and Women from 1951 until 1967; member of Australian Council of World Veterans Federation; chairman of Policy Commission of World Veterans Federation; Berlin Assembly in 1957; vice president of Lampada Della Fraternita; member of Commonwealth Advisory Council on Migration; member of central District Ambulance Board; cavaliere of Order of Merit of the Italian Republic in 1957.
Military Service
Served in 2nd Australian Imperial Forces, 4th Battalion Armoured Corps, Royal Australian Artillery, North Western Australia., Major.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Robert David James Mitchell, police constable, and Cicely Elizabeth Croft. Unmarried. Church of England. Funeral at Rookwood crematorium.
Additional Information