Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Thomas Hood HOOD

Member Photo
Date of Birth:
Place of Birth:
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 01 Apr 1855 29 Feb 1856 11 months An Elective Member of the first Legislative Council 1843 - 1856 for the Pastoral Districts of Clarence and Darling Downs
Member of the NSW Legislative Council 06 Aug 1856 10 May 1861 4 years 9 months 5 days First (Quinquennial) Appointments under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 30 July 1856.
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Pastoralist. The dates of his birth and death are unknown, as are the names of his parents and the name(s) of any spouse and children. In 1844 was a squatter and Member of the Australia Club. In 1857 he leased with John Douglas (also a Member of the Legislative Assembly) the following properties on the Darling Downs - Talgai (64,000 acres) and North Tulburra (24,000 acres).
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Additional Information