Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr (Tom) Thomas Irving MOREY (1906 - 1980)

Member Photo
Date of Birth: 06/02/1906
Place of Birth: Armidale, New South Wales, Australia
Date of Death: 11/12/1980
Place of Death: New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 03 Mar 1962 31 Mar 1965 3 years 29 days
Member for Bligh 03 Mar 1962 31 Mar 1965 3 years 29 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). President of Paddington branch.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Public servant and shipping clerk. Educated at Armidale High School, personnel officer, Department of Labour and National Service from 1942 until 1948; shipping clerk, Port of Sydney from 1948 until 1962; executive officer of Federated Clerks' Union from 1942 until 1960.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Councillor of Sydney County Council from 1959 until 1962.
Personal
Son of Richard Marden Morey, farmer, and Ethel Behan. Married Irene Jessie Holder on 26 March 1927 and had issue, 2 daughters. Church of England.
Additional Information