Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Alan William MCNAMARA (1900 - 1955)

Member Photo
Date of Birth: 29/12/1900
Place of Birth: Parramatta, New South Wales, Australia
Date of Death: 05/05/1955
Place of Death: Eastwood, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 24 Nov 1931 22 Apr 1934 2 years 4 months 30 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 23 November 1931
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1937 05 May 1955 18 years 13 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 8 December 1936 and 31 March 1949.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Member of central executive from 1934 until 1937.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Labourer and union official. Navvy, assisted to organise the United Labourers' Union which became the construction branch of the Australian Workers' Union, general secretary and New South Wales president; member of wartime works council; director of Century from 1938 until 1943.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Michael McNamara, army officer, and Matilda Stella Lawson. Married May Doreen Post on 28 February 1942 at Croydon and had issue, 2 sons. Roman Catholic. Funeral at Rookwood cemetery from St Kevin's Roman Catholic church in Eastwood.
Additional Information