Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Arthur Redvers Baden POWELL (1900 - 1955)

Member Photo
Date of Birth: 13/03/1900
Place of Birth: Mountain Ash, Wales
Date of Death: 25/11/1955
Place of Death: Wollongong, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 11 Feb 1950 22 May 1950 3 months 12 days
Member for Wollongong-Kembla 11 Feb 1950 22 May 1950 3 months 12 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP), secretary of Wollongong branch, acted as secretary for W.Davies from 1932; lost preselection in 1950.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Miner and ironworker. Worked as a miner in Wales; arrived in New South Wales with parents in 1927, lived in Western Wollongong, employed as an ironworker by Metal Manufactures Limited, Port Kembla. Boilermaker' attendant after leaving Parliament.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of John Powell, coalminer, and Francis Morris. Unmarried. Church of England.
Additional Information