Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr William Robert COULTER (1899 - 1984)

Member Photo
Date of Birth: 01/12/1899
Place of Birth: Antrim, County Antrim, Ireland
Date of Death: 03/04/1984
Place of Death: Coogee, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 11 Nov 1947 05 Nov 1978 30 years 11 months 26 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Dates of Election 11 November 1947, 25 November 1954 and 8 December 1966.Casual vacancy – elected for balance of term of service of Hon. F.D Kelly, resigned. Granted retention of tile of 'Honourable' for life.
Opposition Whip 08 Sep 1970 13 May 1976 5 years 8 months 6 days
Government Whip 14 May 1976 30 Sep 1976 4 months 17 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Joined in 1923 and became a librarian for Industrial Socialisation Committee in 1932, delegate to federal conference from 1941 until 1943, member of central executive from 1941 until 1946; whip in Legislative Council from 1970 until 1976.
Community Activity
Life member of the Sydney Catholic Club
Qualifications, occupations and interests
Engineer. Educated in a public school in Glasgow; went to sea; arrived in New South Wales c.1918; Technical College in Sydney., marine engineers certificate, and Workers' Educational Association; marine engineer; power station operator, general station foreman; alternate member of the conciliation committee for Municipal and Shire Councils' Employees' Union; organiser for Industrial Groups from 1946 until 1952; technical representative and marketing relations officer for Quality Castings Limited
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Married Mary Joyce Buckley in 1929 and had issue, 1 son. Roman Catholic.
Additional Information