Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Eldred James EGGINS (1898 - 1952)

Member Photo
Date of Birth: 07/04/1898
Place of Birth: Grafton, New South Wales, Australia
Date of Death: 28/01/1952
Place of Death: Darlinghurst, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1940 27 Oct 1949 9 years 6 months 5 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 1 November 1939.
Appointed as an additional Temporary Chairman of Committees 01 Aug 1944 01 Aug 1945 1 year 1 day
Political Party Activity
Country Party. Chairman of the federal electorate council, member of central council from 1940 until 1952, state chairman from 1945 until 1950.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Seed and agricultural machinery merchant. Educated at Grafton High School; on staff of Coastal Farmers Society (later producers Distributing Society) from 1914 until 1918. Became a banana grower at Billinudgel from 1919 until 1922; opened a seed business in Lismore in 1923 and Casino in 1948, Kyogle in 1952; purchased a seed firm of Foster and Sons, Sydney which as E.J Eggins, Foster and Sons extended to agricultural machinery; director of other companies; purchased a dairy farm near Lismore in 1944 in partnership with W.A Walmsley (q.v); president of the North Coast National Agricultural and Industrial Society from 1934 until 1950; councillor with the National Roads and Motorists Association from 1951 until 1952 and the Royal Agricultural Society from 1940 until 1952; chairman of wartime Commonwealth Live Stock Disposal Committee; director of Lismore Base Hospital; official guest of the South African government in 1947; Rotarian; Freemason.
Military Service
Enlisted in Australian Imperial Force (AIF) in 1918.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Member of the Parliament of the Commonwealth of Australia. Member of the House of Representatives for Lyne 1949 - 1952.
Local Government Activity
Alderman at Lismore from 1925 until 1937, Mayor from 1931 until 1936.
Personal
Son of Albert Eggins, one time Mayor of Grafton, and his wife Sophia Page. Married Jessie Slogrove on 9 December 1922 and had issue, 4 daughters and 2 sons. Funeral at Northern Suburbs Crematorium with Church of England rites. Cousin of Sir Earle Page MHR.
Additional Information