Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Henry Phipps John WOODWARD (1898 - 1966)

Member Photo
Date of Birth: 04/04/1898
Place of Birth: Brent, Somerset, England
Date of Death: 03/04/1966
Place of Death: Wollstonecraft, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 27 May 1944 29 Mar 1947 2 years 10 months 3 days
Member for Lane Cove 27 May 1944 29 Mar 1947 2 years 10 months 3 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP); after defeat joined the Liberal Party and became president of the North Sydney branch.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Agent. Farmer at East Brent, England, before coming to Australia in c.1922; licensed as a farm produce agent and Company Director.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Frank Woodward, general dealer, and Mary Jane Randall. Married Ethel Victoria on 11 April 1922 and had issue, 1 daughter and 1 son. Church of England.
Additional Information
The photography has been kindly supplied by the family.