Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Edward William Terrick HAMILTON (1809 - 1898)

Member Photo
Date of Birth: 26/11/1809
Place of Birth: Loughton, Essex, England
Date of Death: 28/09/1898
Place of Death: 'Charters', Sunningdale, Berkshire, England
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 17 Jul 1843 01 May 1846 2 years 9 months 15 days A Non-Elective Member of the first Legislative Council 1843 – 1856
Member of the NSW Legislative Council 08 Dec 1848 01 May 1850 1 year 4 months 24 days A Non-Elective Member of the first Legislative Council 1843 – 1856
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Pastoralist; company director. In 1851, after retiring from the Legislative Council in 1850, he became the first Provost (the title was changed to Chancellor in 1860) of the University of Sydney, resigning in March 1854. He was governor of the Australian Agricultural Company from August 1857 to September 1898. He was Sheriff of Berkshire, England, in 1879.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Member of the House of Commons for Salisbury 1865 - 1869.
Local Government Activity
Personal
Son of the Rev. Anthony Hamilton (1778 - 1851) and his wife Charity Farquhar. Married Ann Thacker, daughter of John Thacker of Berkshire and New South Wales, and they had two sons and six daughters. Educated at Eton and Trinity College, Cambridge. Bachelor of Arts (BA) 1832; and Master of Arts (MA) 1835. He was a fellow of Trinity College from 1834 to 1842. Admitted to the Bar 1832. In August 1839 he bought a property in New South Wales ('Collaroy', near Cassilis) 'in partnership with his brother, Captain H. G. Hamilton, and a friend, George Clive. He arrived in New South Wales in February 1840. With his brother he managed 'Collaroy' and other properties acquired during his stay. Church of England.
Additional Information
Australian Dictionary of Biography (ADB), Volume 4. An image is on the University of Sydney website, under the Senate (list of Chancellors). The 'Collaroy' Papers are in the Mitchell Library, State Library of New South Wales.