Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Samuel James SMITH (1897 - 1964)

Member Photo
Date of Birth: 24/07/1897
Place of Birth: Pyrmont, New South Wales, Australia
Date of Death: 08/07/1964
Place of Death: Erskineville, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 24 Nov 1931 22 Apr 1934 2 years 4 months 30 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 23 November 1931
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 22 Apr 1940 6 years A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 5 December 1933. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP)
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Busdriver. Employed as an office boy by Trolley and Draymen's Union; assistant secretary of Federated Clerks' Union in 1925, employed on buses, lost employment when bus services closed down in 1931; assistant secretary of Amalgamated Road Transport Workers' Union, secretary 1934 - 1937.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Samuel Smith. Married Jessie May Robertson on 27 October 1928 and had issue, 1 daughter and 1 son. Funeral at Eastern Suburbs crematorium.
Additional Information