Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Robert Emmet SAVAGE (1895 - 1959)

Member Photo
Date of Birth: 16/03/1895
Place of Birth: Enmore, New South Wales, Australia
Date of Death: 02/07/1959
Place of Death: Lane Cove, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 24 Nov 1931 22 Apr 1934 2 years 4 months 30 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 23 November 1931
Member of the NSW Legislative Council 10 Aug 1943 02 Jul 1959 15 years 10 months 23 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 10 August 1943 and 31 March 1949. Casual vacancy – elected for balance of term of service of Hon. E.M. Mitchell, K.C., deceased.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Member of central executive 1939 - 1943, returning officer 1952 - 1957, delegate to federal conference.
Community Activity
Cricket Ground Trust.
Qualifications, occupations and interests
Clerk and union secretary. Educated at Christian Brothers' College, Balmain; employed as a clerk by Metropolitan Board of Water Supply and Sewerage Employees' Association 1915 - 1928, appointed as an organiser in 1928, assistant secretary 1929 - 1943, secretary 1955 - 1959; returning officer for the Trades and Labor Council and the Australian Council of Trade Unions; various offices New South Wales and Balmain Rugby Leagues 1914 - 1943, chairman of management committee 1937 -1938, team manager in New Zealand, England., France 1937 - 1938; trustee of Sydney Cricket Ground 1958 - 1959.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of William Savage, seaman and Irish migrant, and Mary McCarthy. Married Philomena Meany on 22 April 1935 and had issue, 2 daughters. Roman Catholic. Funeral at Northern Suburbs cemetery from St Michael's Roman Catholic church at Longueville.
Additional Information