Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Major George Deane MITCHELL, M.C.,D.C.M. (1894 - 1961)

Member Photo
Date of Birth: 30/08/1894
Place of Birth: Caltowie, South Australia, Australia
Date of Death: 11/01/1961
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 10 May 1941 24 Apr 1944 2 years 11 months 15 days
Member for Oxley 10 May 1941 24 Apr 1944 2 years 11 months 15 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Salesman and writer. Educated in Adelaide; clerk at Thebarton, South Australia, in 1914; potato farmer, garage owner, motor salesman, author, wrote for film industry; councillor of New South Wales branch; Returned Serviceman's League; author in 1937.
Military Service
Served in Australian Imperial Forces from 1914 until 1919, 10th and 48th Battalions, lieutenant, Distinguished Conduct Medal (DCM); Military Cross (MC); Australian Military Forces (AMF), Captain in 1924; served in 2nd Australian Imperial Forces from 1940 until 1944, 13th Battalion. Transferred to Armoured Corps, East Command in 1941. Major commanding 43rd Australian Water Transport Landing Craft, Royal Australian Engineers, New Guinea, Major.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of George Deane Mitchell, railway porter, and Annie Smith. Married Thelma Bell on 30 July 1941 and had issue, 1 son. Funeral at Northern Suburbs crematorium from St Michael's Church of England, Vaucluse.
Additional Information