Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Frank O'NEILL (1893 - 1975)

Member Photo
Date of Birth: 16/10/1893
Place of Birth: Newcastle, New South Wales, Australia
Date of Death: 02/11/1975
Place of Death: Sutherland, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 14 Feb 1953 06 Feb 1956 2 years 11 months 24 days
Member for Georges River 14 Feb 1953 06 Feb 1956 2 years 11 months 24 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP), member of Peakhurst branch, active member of Socialisation Units. Joined Heffron breakaway group, president 1938 - 1939; member of central executive 1939 - 1940, 1941 - 1953, vice president 1940 - 1941; delegate to federal conference 1948 - 1953.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Public servant. Educated at Sydney High School; joined the public service as a clerk with Department of Agriculture in 1915; assessor with Taxation Department in 1937; legal officer with National Emergency Services; liaison officer on staff of Minister for Transport, W.F Sheahan; chairman of New South Wales Film Commission; director of St George Hospital.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of William Duke, postmaster, and Ada Jane Atkinson. Married Ruby Hall on 16 November 1912 and had issue, 2 daughters and 1 son. Church of England. Funeral at Woronora crematorium.
Additional Information