Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Joseph Patrick BYRNE (1893 - 1973)

Member Photo
Date of Birth: 11/06/1893
Place of Birth: Auburn, New South Wales, Australia
Date of Death: 25/04/1973
Place of Death: Parramatta, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 25 Oct 1930 18 May 1932 1 year 6 months 24 days
Member for Parramatta 25 Oct 1930 18 May 1932 1 year 6 months 24 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP)
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Commercial traveller. Educated at St Benedict's School; paper seller, dock hand, blacksmith striker; employed McDonald's softgoods firm, York Street from c.1910 to late 1920s; opened a store in Auburn which rented in 1930 and later sold; after Parliament defeated a traveller for the Egg Board until retirement in 1963; member of the Federated Storeman and Packers Union from 1911 until 1930, of Federated Clerks from 1930 until 1950, president and secretary of Travellers' Guild from 1950 until 1958; secretary of Auburn branch, president of Nepean, Reid and Parramatta federal electorate councils.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Richard Byrne, blacksmith, and Mary Ann Carew. Married Hilda May Winger on 26 January 1918 and had issue, 2 daughters and 1 son. Buried at North Rocks Cemetery from St Patrick's Roman Catholic Church in Parramatta.
Additional Information