Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr John Markham CARTER, C.B.E.,M.C (1893 - 1971)

Member Photo
Date of Birth: 23/02/1893
Place of Birth: Toungoo, Burma
Date of Death: 06/12/1971
Place of Death: Hornsby, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1955 22 Apr 1967 12 years A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 25 November 1954. Granted retention of title of "Honourable" for life.
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1967 18 Mar 1968 10 months 25 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 8 December 1966
Political Party Activity
Country Party. Chairman of Yass electorate council from 1945 and of the Hume Federal electorate council; member of central council from 1945 until 1971 and of the central executive from 1949 until 1971; vice chairman in 1950, acting chairman in 1951, chairman from 1952 until 1957; delegate to the federal council from 1957 until 1969, life member in 1954.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Grazier. Father died at an early age and was raised by grandparents. Educated at Bloxham College in England and became an accomplished latin scholar. Arrived in Australia in 1912, was a jackaroo in Brewarrina district; station overseer in Adjungbilly district; Took up land under the soldier settlement scheme at Gobarralong, purchased grazing property at Cahuilla near Gundagai in 1936; retired to Sydney in 1950.
Military Service
Served in Australian Infantry Forces from 1914 until 1919, 7th Light Horse Regiment, Gallipoli and Palestine, lieutenant, Military Cross.
Honours Received
Commander of the Order of the British Empire (CBE)
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of George Markham Strange Carter, chief of police, and Augusta Laura Carter of Chipping Norton in England. Married Jean Margaret Weston on 6 March 1924 and had issue, 3 daughters. Church of England. Funeral at Northern Suburbs crematorium.
Additional Information