Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Colin TANNOCK (1891 - 1972)

Member Photo
Date of Birth: 02/04/1891
Place of Birth: Maryhill, Lanarkshire, Scotland
Date of Death: 01/11/1972
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 24 Nov 1931 22 Apr 1934 2 years 4 months 30 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 23 November 1931
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 22 Apr 1952 18 years A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 5 December 1933 and 1 November 1939. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). President of Langlea branch, member of St George state electorate council; lost endorsement for 1952 election.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Ironworker. Joined Sydney branch of Ironworkers' union in c.1917, president 1924 - 1926, state secretary 1926 - 1946, president 1953 - 1955, trustee, delegate to Australian Council of Trade Unions. Director of Labor Daily.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of James Tannock, gasfitter, and Euphemia Kennedy. Married Mary and had issue, 2 daughters. Funeral at Northern Suburbs crematorium.
Additional Information