Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr John Bertie MARTIN (1890 - 1964)

Member Photo
Date of Birth: 16/10/1890
Place of Birth: Waverley, New South Wales, Australia
Date of Death: 14/03/1964
Place of Death: Camperdown, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 24 Nov 1931 22 Apr 1934 2 years 4 months 30 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 23 November 1931
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 22 Apr 1946 12 years A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 7 November 1933. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). General returning officer from 1927 until 1930.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Telephonist, union and party secretary. Joined Postmaster General's Department from 1904 until 1912, telephonist; executive member of Federated Clerks' Union, secretary and president from 1916 until 1928, executive member of the Trades and Labor Council (TLC) in 1928; organising secretary of the Australian Labor Party from 1930 until 1939; assistant manager of Labor Motor Funerals Limited in 1943, Secretary of New South Wales branch of the Australian Funeral Directors Association in 1964.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of John Martin, engineer, and Maria Theresa McArdle. Married Elizabeth Louise Smith in 1910 and had issue, 1 daughter and 1 son. Funeral at Waverley cemetery from St Anthony's Roman Catholic church, Clovelly.
Additional Information