Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Harold Harvey MASON, K.C.,LL.B (1890 - 1949)

Member Photo
Date of Birth: 28/01/1890
Place of Birth: Hunters Hill, New South Wales, Australia
Date of Death: 08/05/1949
Place of Death: Canberra, Australian Capital Territory, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 26 Jun 1937 24 Feb 1938 7 months 30 days
Member for Woollahra 26 Jun 1937 24 Feb 1938 7 months 30 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Lawyer (barrister). Educated at Fort Street High School and University of Sydney., LLB with 1st class honours in 1913; articled to George Crichton Smith in 1912, called to the Bar in 1913; practised principally in equity and bankruptcy. Owned a grazing property near Canberra; author with C.A Weston , Precedents in Equity in 1915. Australia Club.
Military Service
Honours Received
King's Counsel in 1934
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of William Henry Mason, shipping master of the Port of Sydney, and Sarah Jane Dunn. Married Marjorie Frances Macken on 18 December 1914 and had issue, 1 daughter and 3 sons. Funeral at Northern Suburbs crematorium from St Mark's Church of England, Darling Point.
Additional Information