Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Brice MUTTON (1890 - 1949)

Member Photo
Date of Birth: 08/01/1890
Place of Birth: Lerryn, Cornwall, England
Date of Death: 07/12/1949
Place of Death: Concord, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 12 Mar 1949 07 Dec 1949 8 months 26 days
Member for Concord 12 Mar 1949 07 Dec 1949 8 months 26 days
Political Party Activity
Liberal Democrat in 1944; Liberal Party in 1947.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Builder. Arrived in Sydney in 1913, resided in Stanmore, moved to Concord in 1924; worked as a shipwright and joiner at Cockatoo Dock, later established himself as a builder, handing over management to sons on entry to Parliament; active in Parents and Citizens' Association and Police and Citizens' Boys' Club.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Concord from 1942 until 1949, Mayor from 1942 until 1944, 1947.
Personal
Son of William Henry Mutton, carpenter, and Jane Yeo. Married Lilian May Taylor in 1923 and had issue, 1 daughter and 2 sons; his son, Lerryn Mutton, was also a Member of the Legislative Assembly. Funeral at Rookwood cemetery from Holy Trinity Church of England, West Concord.
Additional Information