Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Rupert Noel BEALE (1889 - 1942)

Member Photo
Date of Birth: 24/12/1889
Place of Birth: Summer Hill, New South Wales, Australia
Date of Death: 28/09/1942
Place of Death: Paddington, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 10 May 1941 28 Sep 1942 1 year 4 months 19 days
Member for South Coast 10 May 1941 28 Sep 1942 1 year 4 months 19 days
Political Party Activity
Independent.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Auctioneer and publican. Educated at a state secondary school; carpenter; employed as an auctioneer and salesman in brother's business, J.H Beale & Co., 1910 until 1911, and on own account as Rupert Beale & Co., mercantile broker, c1910 until 1915; in partnership with brother, A.B Beale, dairying near Aberdeen, 1915 until 1916; bankrupt in 1922, discharged in 1940; employed as a manager at Muswellbrook from 1921 until 1923; publican in Sydney and Newcastle from 1926 until 1935; manager of Beale and Still, real estate agents and financiers in 1934; managed Bellevue hotel, Tuncurry, 1935 until 1938; secretary of Brighton Hotel, Kiama from 1938; president of Aberdeen Primary Producers' Union; honorary secretary of New South Wales Amateur Swimming Association.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of Aberdeen, Kiama.
Personal
Son of James Henry Beale, builder, and his wife Margaret McPherson. Married Esther Green c.1916 and had issue, 1 daughter and 2 sons. Botany cemetery from St Andrews Church of England Cathedral. His son, Jack Gordon Beale, was also a Member of the Legislative Assembly.
Additional Information