Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Lawrence Joseph O'HARA (1889 - 1919)

Member Photo
Date of Birth: 30/04/1889
Place of Birth: Taradale, near Napier, New Zealand
Date of Death: 14/06/1919
Place of Death: Paddington, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 24 May 1919 14 Jun 1919 22 days
Member for Paddington 24 May 1919 14 Jun 1919 22 days Died before he could take his seat; possibly in the Influenza Pandemic of 1919.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP), president of Paddington League, secretary of the East Sydney federal council 1914 - 1919, member of central executive 1917 - 1919.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Public servant. Arrived in Sydney aged seven. Educated at Marist Brothers' College in Paddington; clerk in Immigration and Tourist Bureau 1908 - 1916, District Courts 1916 - 1919; member of Clerks' Union; vice president of No Imperial Federation League 1916.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Paddington 1917 - 1919.
Personal
Son of John O'Hara, labourer, and Annie Dolan, Irish migrants. Unmarried. Roman Catholic. Funeral at Waverley cemetery from St Francis' Roman Catholic Church in Paddington. He died of influenza, a victim of the Influenza Pandemic of 1919.
Additional Information
The photograph has been kindly supplied by the family.