Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Thomas Howard MORROW (1888 - 1971)

Member Photo
Date of Birth: 23/03/1888
Place of Birth: Ballimtra, Ireland
Date of Death: 20/02/1971
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 25 Mar 1922 18 Apr 1925 3 years 25 days
Member for Parramatta 25 Mar 1922 18 Apr 1925 3 years 25 days
Political Party Activity
Nationalist Party; councillor from 1930 until 1931.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace.
Qualifications, occupations and interests
Prisons employee, hospital attendant and railway employee. Educated at Civil Service Training College in Belfast; worked with prisons department; came to Australia in 1913; attendant at Parramatta Mental Hospital from 1913 until 1916; worked for Clyde Engineering Company; labourer at Darling Harbour railway yards from 1918 until 1920, then watchman until resignation to enter Parliament; lime and cement merchant until 1929, later became a contractor at Parramatta and a health inspector. Protestant Federation. Orangeman.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Thomas Morrow, farmer, and Elizabeth Hill. Married Helen Mary Harvey on 21 May 1914 and had issue, 4 sons. Church of England. Funeral at Rookwood crematorium from St John's Church of England, Parramatta.
Additional Information