Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr John CULBERT (1888 - 1943)

Member Photo
Date of Birth: 22/02/1888
Place of Birth: Camperdown, New South Wales, Australia
Date of Death: 19/08/1943
Place of Death: Annandale, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 21 Dec 1925 22 Apr 1934 8 years 4 months 2 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 21 December 1925.
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 22 Apr 1937 3 years A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 19 December 1933. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Member of central executive from 1923 until 1926, 1941 until 1943.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Timber worker and union secretary. Educated at Christian Brothers, Newtown; at an early age commenced work in the Government Printing Office as a messenger boy, left for other employment; worked as a sawyer in timbermills; New South Wales secretary of the Australian Timberworkers Union from 1920 until 1943, and federal president. Was arrested in 1929 strike and found not guilty of conspiracy; director of Labor Motor Funerals Limited, secretary (1943); chairman of directors.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of James Culbert, carpenter, and Annie Josephine Farrelly. Married Delia Winifred Brady on 10 September 1913 and had issue, 2 sons. Roman Catholic. Buried in Waverley cemetery from St Brendan's Roman Catholic church in Annandale.
Additional Information