Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr James Edward SMITH (1887 - 1962)

Member Photo
Date of Birth: 01/01/1887
Place of Birth: Ned's Corner, via Wentworth, New South Wales, Australia
Date of Death: 02/11/1962
Place of Death: New Lambton, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 08 Sep 1928 18 Sep 1930 2 years 11 days
Member for Hamilton 08 Sep 1928 18 Sep 1930 2 years 11 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Joined in c.1922.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Bricklayer. Learnt trade as a bricklayer on copper furnace construction in Central Western New South Wales; concentrating on furnace work; worked in North of state and in Queensland; settled in Newcastle in 1920, master bricklayer concentrating on furnace work in industry and building construction ; leading official of Bricklayers' Society before amalgamation and formation of Building Workers' Industrial Union; delegate to the Trades and Labor Council (TLC), actively associated with establishment of Newcastle Trades Hall on present site; member of Board of Health and Newcastle branch of the Housing Commission.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Newcastle in 1931.
Personal
Son of William Smith, carpenter, and Mary Finucane. Married Catherine Gertrude Alinda Kennewell on 18 September 1912 and had issue, 4 daughters. Funeral from Sandgate cemetery from Lambton Roman Catholic church.
Additional Information