Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Septimus Denbigh ALLDIS, BA (1886 - 1929)

Member Photo
Date of Birth: 05/02/1886
Place of Birth: Gong Gong, New South Wales, Australia
Date of Death: 22/07/1929
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 30 May 1925 07 Sep 1927 2 years 3 months 9 days Australian Labor Party (ALP)
Member for Eastern Suburbs 30 May 1925 07 Sep 1927 2 years 3 months 9 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). The seat of the Eastern Suburbs was abolished and he contested the seat of Woollahra in 1927. He lost preselection and stood as Independent Labor in 1927.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Schoolteacher. Educated and studied at the University of Sydney, qualifying with a Bachelor of Arts in 1922. Became an assistant teacher in Orange in 1901, employed by the Education Department; Between 1919 and 1925 taught at Cleveland Street Intermediate High School. In 1925, was a classics teacher at Burwood High School, resigning when he was elected to Parliament. Returned to teaching after his electoral defeat in 1927. At the time of his death, was a classics teacher at Cleveland Street Intermediate High School. Played a role in the formation of the Teachers' Federation and was also author of Latin text books. Freemason.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of James Ford Walter, and Sarah Jones. Married Maggie Hamilton Thomson on 22 March 1913. Presbyterian. Buried in Rookwood Cemetery.
Additional Information