Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr William Alfred CLEMENTSON (1884 - 1982)

Member Photo
Date of Birth: 19/07/1884
Place of Birth: Chippendale, New South Wales, Australia
Date of Death: 19/08/1982
Place of Death: Mascot, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 25 Oct 1930 18 May 1932 1 year 6 months 24 days
Member for Waverley 25 Oct 1930 18 May 1932 1 year 6 months 24 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Branch president and secretary. Member of central executive from 1927 until 1929.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Tram driver. Educated to primary level; five years pastoral and agricultural worker; joined tramways in 1909, tram driver; later transport inspector; executive of Australian Tramway Employees Association from 1912 until 1929, federal vice president, life member; delegate to Labor Council of New South Wales (TLC) and to inaugural meeting with Australian Council of Trade Unions; member of Railway Superannuation Board from 1941 until 1960; director of Eastern Suburbs Hospital.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of William Alfred Clementson, barman and English migrant,and Margaret Ann Shannon, Irish migrant. Married Catherine Tracey and had issue, 2 daughters and 2 sons. Roman Catholic.
Additional Information
Private papers in the New South Wales Parliamentary Archives: PRS 524.LA/P, Legislative Assembly, Clementson Collection, 1907 - 1982