Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Sir Philip Henry Macarthur GOLDFINCH, K.B.E (1884 - 1943)

Member Photo
Date of Birth: 13/04/1884
Place of Birth: Gosport, Hampshire, England
Date of Death: 07/04/1943
Place of Death: Roseville, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 08 Nov 1935 05 Jul 1937 1 year 7 months 28 days
Member for Gordon 08 Nov 1935 05 Jul 1937 1 year 7 months 28 days
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Business manager. Arrived in New South Wales in 1886. Educated at Sydney Grammar. Joined the staff of Colonial Sugar Refining Company Limited in 1902 as a junior chemist, worked in the mills, became the general manager from 1928 until 1943, and director; granted leave of absence in 1940 to serve as chairman of the New South Wales Board of Area Management, Ministry of Munitions; chairman of British Settlers' Welfare committee from 1931; vice president of the Royal Empire Society; associated with formation of the Old Guard in 1931; author c.1935; President of the Union Club from 1942 until 1943.
Military Service
Honours Received
Knight Commander of the Order of the British Empire (KBE) in 1934
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Henry Edward Goldfinch, lieutenant Royal Navy, and Elizabeth Maria King. Married Mary Cowper on 7 March 1911 and had issue, 2 daughters and 1 son. Church of England.
Additional Information