Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

The Hon. (Mick) Lionel William RYAN (1884 - 1970)

Member Photo
Date of Birth: 01/01/1884
Place of Birth: Bathurst, New South Wales, Australia
Date of Death: 06/02/1970
Place of Death: Croydon, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 21 Dec 1925 22 Apr 1934 8 years 4 months 2 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 21 December 1925
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 22 Apr 1943 9 years A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 21 November 1933. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP), president of Macquarie federal electorate council 1915 - 1925; organised branches of federal Labor New South Wales in 1931.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Rural worker; then in Portland cement works; president of Portland branch, Australian Workers' Union; applied for hotel license in Portland 1927.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Thomas Ryan and his wife Abigail. Married Myrtle and had issue, 3 sons and 1 daughter. The exact date of his birth is not known; the date of 1 January is given for database purposes.
Additional Information