Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Peter FALLON (1881 - 1956)

Member Photo
Date of Birth: 23/02/1881
Place of Birth: Tamworth, New South Wales, Australia
Date of Death: 09/02/1956
Place of Death: St Leonards, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 24 Sep 1952 09 Feb 1956 3 years 4 months 17 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 24 September 1952. Casual vacancy – elected for balance of term of service of Hon. W.J Gibb, deceased.
Member of Select Committee on Newcastle and Northumberland Benevolent Society Dissolution Bill 01 Aug 1955 01 Aug 1956 1 year 1 day
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP)
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Tailor and union official. Tailor by trade, worked for W.Chorley and Company and Cavanaghs, George Street, Sydney; later became a commercial traveller. Assisted to organise the Tailor's Union, president in 1904, and amalgamation to form the Federated Clothing and Allied Trades Union in 1922 (Amalgamated Clothing and Allied Trades Union of Australia from 1924), New South Wales secretary from 1923 until 1955; member of executive of the Trades and Labor Council (TLC) and Australian Council of Trade Unions (ACTU); active in early closing movement
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Joseph Patrick Fallon, brickmaker, and Mary Ann Riley. Married Agnes Roche on 11 April 1910 and they had 3 daughters and 1 son. Roman Catholic. Funeral at Northern Suburbs cemetery from Our Lady of Dolours Roman Catholic Church at Chatswood.
Additional Information