Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Bryce Crawford WALMSLEY (1881 - 1930)

Member Photo
Date of Birth: 02/08/1881
Place of Birth: Port Adelaide, New South Wales, Australia
Date of Death: 21/06/1930
Place of Death: Lindfield, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 08 Oct 1927 21 Jun 1930 2 years 8 months 14 days
Member for Lane Cove 08 Oct 1927 21 Jun 1930 2 years 8 months 14 days
Political Party Activity
Liberal Party. Nationalist Party. Councillor 1913 - 1919.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Accountant. Spent boyhood and youth in Albury. Educated at Albury public school; moved to Sydney in 1902, with Troup, Harwood and Company public accountants until 1920; Fellow of the Institute of Chartered Accountants, Australia; in partnership with S.P.M Cowley established Walmsley, Cowley and company; honorary auditor with Scottish Hospital; honorary treasurer with Lindfield Soldiers' Memorial Fund; associated with a number of local organisations, progress associations and Royal North Shore Hospital; founder of National Speakers' Association in 1910. Represented New South Wales as an interstate debater 1912; Freemason; treasurer of St Stephen's Church.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of James Walmsley, engineer, and Agnes Crawford, Scottish migrants. Married Jessie Elsie Dunn Munro on 11 October 1918 and had issue, 2 daughters and 1 son. Presbyterian. Funeral at South Head cemetery from St Stephen's Presbyterian Church in Phillip Street, Sydney.
Additional Information