Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr John Moore Cole AIREY

Member Photo
Date of Birth:
Place of Birth:
Date of Death:
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 22 Dec 1847 20 Jun 1848 5 months 30 days An Elective Member of the first Legislative Council for the District of Port Phillip
Member of the Select Committee on Slaughter Houses 01 Jan 1848 20 Jun 1848 5 months 20 days
Political Party Activity
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace
Qualifications, occupations and interests
Naval officer, Royal Navy. According to O'Byrne's 'Naval Biographical Directory' (1849) he entered the Royal Navy on 1 January 1821 and became a Lieutenant in 1829.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Lived at 'Killingworth' on the Goulburn River, Port Phillip District (now Victoria)
Additional Information