Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Thomas James TYRRELL (1880 - 1942)

Member Photo
Date of Birth: 14/04/1880
Place of Birth: Coonamble, New South Wales, Australia
Date of Death: 31/10/1942
Place of Death: Earlwood, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 26 Aug 1925 22 Apr 1934 8 years 7 months 28 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 31 July 1925
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 31 Oct 1942 8 years 6 months 9 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 21 November 1933. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP), member of central executive 1916 - 1917, 1919 - 1923, vice president 1923 - 1926.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Municipal employee and union secretary. Educated at Patrician Brothers' College; Redfern; employed by Sydney City Council, one of the founders of the Municipal Workers Union, originally confined to City Council employees, under his secretaryship 1912 - 1942 extended to the Federal Municipal and Shire Council Employees' Union of Australia., of which was the first president and later general secretary; member of Shire and Municipal Wages Board, of Local Government Superannuation Board; director of Labor Daily 1926 - 1937, managing director 1931 - 1933, chairman of directors, chairman of directors of Labor Motor Funerals Limited, Director of Century Newspapers; publisher of counsellor.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Patrick Dunn, labourer, and his wife Isabella. Unmarried. Funeral in Roman Catholic cemetery at Botany.
Additional Information