Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Sir Samuel Robert WALDER (1879 - 1946)

Member Photo
Date of Birth: 08/10/1879
Place of Birth: Sydney, New South Wales, Australia
Date of Death: 24/11/1946
Place of Death: Woollahra, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 08 Sep 1932 22 Apr 1934 1 year 7 months 15 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 7 September 1932
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 22 Apr 1943 9 years A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 21 November 1933. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
National Association of New South Wales (vice president 1930 - 1932). This party later merged with the All for Australia League to form the United Australia Party (UAP).
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Merchant. Educated at Cleveland Street public school and Christ Church St Laurence Schools, Sydney; at an early age entered father's canvas goods business, South Walder Pty Limited, taking over the business on father's death, developing a wider range of merchandising; director of the local board of Eagle Star and British Dominions Fire Insurance Company Limited, Lowe Brothers, Monsoon Waterproofing Company., National Studios Limited, chairman of directors of Sargents Limited; director of Royal Prince Alfred Hospital 1933 - 1935. Active in charitable fundraising.
Military Service
Honours Received
Knighted in 1933.
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of the Sydney City Council for Flinders Ward, 1 December 1924 - 31 December 1927 and for Macquarie Ward 18 June 1930 - 5 December 1941. Member of the Electricity Committee 1930 and 1933 - 1941; Finance Committee 1931 and 1933 - 1941; City Planning and Improvements Committee 1937 - 1938 and 1940 - 1941; Electricity Supply Committee 1927; Health and By-Laws Committee 1927 and 1930 - 1936; Works Committee 1925 - 1926 and 1930 - 1931; and the National Emergency Services Special Committee 1940 - 1941. Lord Mayor 1932.
Personal
Son of Samuel Walder, manufacturer, and Mary Ann Hatton. Married Elsie Blunt on 22 March 1911 and had issue, 1 daughter and 1 son. Funeral at South Head cemetery from St Mark's Church of England, Darling Point.
Additional Information