Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr George MULLINS (1879 - 1948)

Member Photo
Date of Birth: 26/08/1879
Place of Birth: Ballarat, Victoria, Australia
Date of Death: 05/07/1948
Place of Death: Manly, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 24 Nov 1931 22 Apr 1934 2 years 4 months 30 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 23 November 1931
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 05 Jul 1948 14 years 2 months 13 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 5 December 1933 and 1 November 1939. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP), vice president of central executive in 1927.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Bootmaker, wharf labourer and union secretary. Moved with mother to Melbourne; served an apprenticeship at bootmaking, unemployed after strike; held various jobs; went to South Africa as a seaman, then to New Zealand; coalminer in Dennison Hill, injured; labourer at Petone Meatworks; returned to Australia in 1910, became a wharf labourer, lived in Rozelle, later at Harbord; joined Waterside Workers' Federation; appointed as an organiser in 1918, secretary of Sydney branch from 1931 until 1948; director of Century Newspapers in 1943; boxing trainer until 1924 when G.Mendie killed in the ring.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Balmain in 1923, Mayor in 1924.
Personal
Son of John and Jane Agnes Mullins. Married Florence Emily Gray in Wellington, New Zealand on 15 July 1907 and had issue, 1 son. Funeral in Field of Mars Roman Catholic cemetery.
Additional Information