Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Lionel Thomas COURTENAY (1879 - 1935)

Member Photo
Date of Birth: 29/05/1879
Place of Birth: Balmain, New South Wales, Australia
Date of Death: 11/07/1935
Place of Death: Willoughby, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 08 Sep 1932 22 Apr 1934 1 year 7 months 15 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 7 September 1932.
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 08 Aug 1934 3 months 17 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 21 November 1933. A Member before reconstitution
Political Party Activity
Nationalist Party. Foundation member, treasurer, councillor 1917 - 1921, 1931 - 1932. United Australia Party (UAP). Organising committee, debating championship management committee, councillor 1933 - 1934.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace (JP) in 1913
Qualifications, occupations and interests
Business Manager. Educated at Gardeners Road public school at Sydney; at age fourteen became a messenger boy for J.Tylor and Sons, sanitary and hydraulic engineers, became a traveller, later became an Australian general manager and purchased the Australian branch from the English owners. Commissioned to report on local government in the United Kingdom, Canada and the United States of America in 1919. Chairman of Building Trades Rehabilitation Advisory committee in 1933; vice chairman of Builders Exchange; helped to found National Roads and Motorists Association, treasurer; director of radio station 2SM; district treasurer of the Hibernian Catholic Benefit Society president in 1911; member of Chamber of Commerce, Chamber of Manufactures, Association of British Manufacturers; vice president of the Town Planning Association; member of Australian Jockey Club; trustee of the Roman Catholic cemetery at Rookwood.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of North Botany from 1906 until 1910; Mascot from 1914 until 1916; Mosman from 1917 until 1922. Sydney City Council for Phillip Ward, 1 December 1921 - 31 December 1927. Member of the Finance Committee 1922 - 1924 and 1926 - 1927; the Electricity Supply Committee 1922 - 1923 and 1925 - 1927; the Health and By-Laws Committee 1923 - 1924 and 1926 - 1927; and the Works Committee 1925. Executive member of the Local Government Association for thirteen years, president for four years; City Council nominee of the New South Wales Transport Trust.
Personal
Son of Lionel Lewis Courtenay, engine driver, and his wife Catherine Gleeson. Married Anne Elizabeth Lee on 8 September 1902 and had issue, 2 daughters and 4 sons. Roman Catholic. Burial at Rookwood Cemetery from St Mary's Roman Catholic cathedral.
Additional Information