Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Frederick William STUART (1879 - 1954)

Member Photo
Date of Birth: 01/01/1879
Place of Birth: Hunter River, New South Wales, Australia
Date of Death: 18/02/1954
Place of Death: Murwillumbah, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 30 May 1925 07 Sep 1927 2 years 3 months 9 days
Member for Byron 30 May 1925 07 Sep 1927 2 years 3 months 9 days
Political Party Activity
Progressive
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Auctioneer. Educated to primary level; after war returned to Orange Free State and opened a business there; on return to Australia went to Lismore in 1905 then settled at Murwillumbah in 1909, opened an office for Hindmarsh, Johnson and Company., auctioneers which later took over as F.W Stuart and Company; Tweed Fruitgrowers Association in 1931 and district councillor of Primary Producers' Union; member of Flood Prevention Committee, and Murwillumbah Returned Serviceman's League; Freemason.
Military Service
Served in South African War with New South Wales Lancers, later transferred to 3rd New South Wales Mounted Rifles, commissioned. Served in Australian Infantry Forces in 1916, 23rd Battalion, Private.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Frederick Stuart, farmer, and Janet Graham. Married Marjorie Phillips in South Australia and had issue, 4 daughters and 1 son. Presbyterian. Funeral at Brisbane crematorium from Murwillumbah Presbyterian church.
Additional Information