Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr John Francis O'REGAN (1877 - 1940)

Member Photo
Date of Birth: 08/02/1877
Place of Birth: Batlow, New South Wales, Australia
Date of Death: 28/10/1940
Place of Death: Wagga Wagga, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 31 Aug 1921 22 Apr 1934 12 years 7 months 23 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 30 August 1921
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 28 Oct 1940 6 years 6 months 6 days A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 21 November 1933. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1911.
Qualifications, occupations and interests
Butcher. Educated at Batlow Public School; went to New Zealand in 1895, worked in country and West Coast mines; returned in 1898, opened a butcher shop in Wagga Wagga in 1900. Closely associated with sporting and charitable organisations in Wagga Wagga, member of Hospital committee for 25 years; foundation member of Wagga Wagga Eight House Association, president in 1912; keen racegoers.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Wagga Wagga 1906 - 1912, 1916 - 1920.
Personal
Son of Jeremiah O'Regan, carrier, and Honoriah Hourigan. Married Jenny Quinlivan at Burrowa on 21 October 1903 and had issue, 4 daughters and 3 sons. Roman Catholic. Funeral at Wagga Wagga cemetery from St Michael's Roman Catholic cathedral.
Additional Information