Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Robert Towers GILLIES (1876 - 1941)

Member Photo
Date of Birth: 01/01/1876
Place of Birth: Paterson River, New South Wales, Australia
Date of Death: 26/07/1941
Place of Death: Tweed Heads, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 30 May 1925 07 Sep 1927 2 years 3 months 9 days
Member for Byron 30 May 1925 07 Sep 1927 2 years 3 months 9 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Expelled in 1927 split. Joined All for Australia League.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1914
Qualifications, occupations and interests
Farmer. Educated at Pimlico public school; blacksmith by trade; farmer at Cudgera from c.1908, moved to Tweed Heads in c.1922; contributor to the Tweed Daily; commercial agent in Fairfield, Sydney and later at Lismore. Became a valuer with the Valuer General's Department; returned to Tweed Heads in c.1935. President of the Tweed Heads Chamber of Commerce; honorary secretary of the Coolangatta Surf Lifesaving Club; Freemason. Oddfellow
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Councillor at Tweed Shire from 1922 until 1925, President from 1924 until 1925
Personal
Son of Dugald Gillies, farmer, and Mary Gillies. Married Mabel Elsie McKeever in c.1903 and had issue, 3 daughters and 3 sons. Buried at Tweed Heads cemetery with Church of England rites.
Additional Information