Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Ernest Shoebridge CARR (1875 - 1956)

Member Photo
Date of Birth: 28/09/1875
Place of Birth: Dubbo, New South Wales, Australia
Date of Death: 17/09/1956
Place of Death: Parramatta, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 20 Mar 1920 17 Feb 1922 1 year 10 months 29 days
Member for Cumberland 20 Mar 1920 17 Feb 1922 1 year 10 months 29 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). Expelled in September 1916 over conscription. Joined Nationalist Party. Stood as an independent in 1925.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Journalist. Educated at a state secondary school; became a journalist, editor and proprieter of the 'Orange Leader' from 1899 until 1906; proprieter of Hawkesbury district paper; associated with Cumberland Newspapers, Granville; member of Australian Journalists Association; Orangeman
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Member of the Parliament of the Commonwealth of Australia. Member of the House of Representatives for Macquarie from 1906 until 1917.
Local Government Activity
Personal
Son of Jabez Carr, soap manufacturer, and Mary Ann Easton. Married Lydia Littlejohn on 24 July 1899 and had issue, 2 daughters and 2 sons. Methodist. Northern suburbs cremation from Leigh Memorial Methodist Church, Parramatta.
Additional Information