Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Ernest Philip TRESIDDER (1875 - 1951)

Member Photo
Date of Birth: 30/04/1875
Place of Birth: Bendigo, Victoria, Australia
Date of Death: 09/03/1951
Place of Death: Little Bay, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 08 Oct 1927 18 Sep 1930 2 years 11 months 11 days
Member for Randwick 08 Oct 1927 18 Sep 1930 2 years 11 months 11 days
Political Party Activity
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace (JP) in 1917.
Qualifications, occupations and interests
Businessman. Educated at Bendigo public school; pastry cook, owned a business in Northcote, Victoria; moved to Sydney in c.1913, established Kenso Cake Company., later became director of Sydney Cake Company; Joyce's Biscuit Limited, J.T Jennings Limited, Dental Appliances, Home Endowments Limited, and of oil companies. Member of Metropolitan Water, Sewerage and Drainage Board 1933 - 1935; trustee of National Park; racehorse owner, member of Australian Jockey Club; Freemason.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of the Randwick Municipal Council 1920 - 1931; Mayor 1922 - 1924 and 1926. Alderman of the Sydney City Council for Fitzroy Ward, 18 June 1930 - 1 December 1944. Member of the Works Committee 1930 - 1934 and 1938 - 1944; the Health and By-Laws Committee 1930 - 1934 and 1938; the Electricity Committee 1930 - 1942; the Finance Committee 1935 - 1937 and 1943 - 1944; the City Planning Committee 1937; the Health and Recreations Committee 1939 - 1944; and the National Emergency Services Special Committee in 1942.
Personal
Son of William Prideaux Tressider, coachbuilder, and Elizabeth Jane White, Cornish migrants. Married Celia Johnson in c.1900 at Clifton Hill, Victoria and had issue, 2 daughters and 1 son. Methodist. Funeral at Eastern suburbs crematorium.
Additional Information