Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Magnus CROMARTY (1875 - 1925)

Member Photo
Date of Birth: 01/01/1875
Place of Birth: Anna Bay near Port Stephens, New South Wales, Australia
Date of Death: 30/08/1925
Place of Death: Merewether, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 25 Mar 1922 18 Apr 1925 3 years 25 days
Member for Newcastle 25 Mar 1922 18 Apr 1925 3 years 25 days
Political Party Activity
Liberal Party and Nationalist.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1908
Qualifications, occupations and interests
Accountant and businessman. Educated at Newcastle High School; joined the staff at the Union Steamship Company, Newcastle; later with the Caledonian Collieries; established his own business as an accountant in Newcastle. Member of Hunter District Water Supply and Sewerage Board from 1908 until 1912; had a long association with the Methodist Church.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Magnus Cromarty, farmer, and Christina MacIntosh. Unmarried. Buried at Anna Bay cemetery.
Additional Information