Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Sir Norman William KATER, M.B.,Ch.M. (1874 - 1965)

Member Photo
Date of Birth: 18/11/1874
Place of Birth: Pennant Hills, New South Wales, Australia
Date of Death: 18/08/1965
Place of Death: Darlinghurst, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 22 Aug 1923 22 Apr 1934 10 years 8 months 1 day Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 3 August 1923
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 22 Apr 1955 21 years A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 21 November 1933 and 18 December 1942. A Member before reconstitution. Granted retention of title of 'Honourable' for life.
Political Party Activity
Progressive; Country party, councillor from 1921 until 1965.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1912
Qualifications, occupations and interests
Doctor, grazier and businessman. Educated at All Saints' College., Bathurst, Sydney Grammar and University of Sydney., MB Ch M in 1898; further study in Dublin, London and Paris; honorary medical clinical assistant at Royal Prince Alfred Hospital from 1901 until 1902; practised in College Street; purchased Nyrang in Molong district in 1904, in partnership with father in H.E Kater and Son from 1910, owned Yanganbil and Egelabra stations in Warren district, superintendent at Egelabra; sold Nyrang to purchase Eenaweena station in 1920; later purchased Mexborough; adjoining Egelabra; foundation member of Universal Service League in 1915; director of Colonial Sugar Refining Company Limited from 1924 until 1949, Grazcos Co-operative Limited from 1919 until 1965, Globe Worsted Mills Pty Ltd from 1927 until 1965, Liverpool and London and Globe Assurance Company Limited from 1925 until 1965, Newcastle Wallsend Coal Company Pty Ltd from 1933 until 1961 and Peko-Wallsend Investment Ltd; councillor of Graziers Association from 1911 until 1965, executive from 1919 until 1933, president from 1922 until 1925; councillor of Sheepbreeders' Association from 1927 until 1965, president from 1940 until 1944, life governor in 1961; member of round table group. Noted rifleman and oarsman in youth.
Military Service
Served in 1914 until 1918 war with Red Cross, in Egypt in 1915, with French Army Medical Corps from 1916 until 1917, Chevalier de La Legion d'Honneur, adjutant to principal medical officer, Victoria Barracks in Sydney from 1917 until 1918, Major.
Honours Received
Order of Knight Bachelor in 1929 for services to pastoral industry.
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Councillor for Boree Shire Council from 1915 until 1920
Personal
Son of Henry Edward Kater. Married (1) Jean Gaerloch Mackenzie in 1901 and had issue, 2 daughters and 4 sons. Married (2) Mary Wade in 1938. Funeral at Northern Suburbs crematorium from All Saints' Church of England, Woollahra.
Additional Information