Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Edward John HOCKING (1874 - 1944)

Member Photo
Date of Birth: 09/09/1874
Place of Birth: Waterloo, New South Wales, Australia
Date of Death: 23/05/1944
Place of Death: Camperdown, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 11 Jun 1932 12 Apr 1935 2 years 10 months 2 days
Member for Canterbury 11 Jun 1932 12 Apr 1935 2 years 10 months 2 days
Political Party Activity
United Australia Party
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Builder. Educated at Cleveland Street public school; established Hocking Brothers, builders and contractors in 1898, became a large employer; director of Canterbury Brick Company., Master Builders' Insurance Company and Hocking Indestructible Water Heater Company; president of Canterbury Bankstown Master Builders Association from 1919 until 1928, delegate to Federated Master Builders' conventions; member of Empire Parliamentary Association.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
Son of Francis Hocking, storekeeper and English migrant, and Louisa Collins. Married Ethel Westacott on 10 March 1902 at Pyrmont and had issue, 3 daughters and 1 son. Methodist. Funeral at Rookwood crematorium from Dulwich Hill Methodist church.
Additional Information