Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Frederick Henry TOUT (1873 - 1950)

Member Photo
Date of Birth: 13/01/1873
Place of Birth: Calabash, near Young, New South Wales, Australia
Date of Death: 04/07/1950
Place of Death: Darlinghurst, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Council 27 Oct 1932 22 Apr 1934 1 year 5 months 27 days Life Appointment under the Constitution Act. Date of Writ of Summons 27 October 1932
Member of the NSW Legislative Council 23 Apr 1934 22 Apr 1946 12 years A Member of the indirectly elected Council 1934 - 1978. Date of Election 7 November 1933. A Member before reconstitution.
Political Party Activity
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Solicitor and grazier. Educated at Newington College; articled to Sir Joseph Abbott, admitted as a solicitor in 1897, practised in Sydney from 1900 - 1902, Burrowa 1903 - 1906, in Sydney in partnership with Macartney Abbott in Abbott, Tout and Dales 1903 - 1906, Abbott, Tout and Company 1907; soon afterwards ceased practice to manage Wanbunamba station, of father's estate, sheep and wheat and Aberdeen Angus stud; owned other properties; president of Australian Mutual Provident Society from 1928 - 1933, vice president in 1933, chairman of Goldsborough Mort and Company Limited, president of Bank of New South Wales 1945 - 1950, director 1938 - 1950, director of Associated Newspapers Limited, Union Insurance Society of Canton, Indemnity Marine Insurance Company., Graziers' Co-operative Shearing Company; Commonwealth Representative of Australian Wool Board, Australian Meat Board; delegate to Economic Imperial Conference, Ottawa 1932; president of Australian Economic Advisory Council 1933; member of Farmers and Settlers' Association in 1921; councillor of Graziers' Association 1913 - 1941, president from 1928 - 1933; member of Pastures Protection Board; committee member of Young Hospital; member of Repatriation committee; director of Sydney Hospital 1938 - 1941; fellow of Senate of University of Sydney 1940 - 1949; director of McGarvie Smith Institute; Australian and Union Clubs.
Military Service
Honours Received
Knighted in 1935
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Councillor at Burrangong Shire 1911 - 1922, 1923 - 1924, 1936 - 1937.
Personal
Son of Samuel Tout, pastoralist. Married (1) Minnie Annie Abigail Tout and had issue, 1 daughter and 2 sons. Married (2) Maria Gwendoline Glennie on 28 September 1945. Church of England. Funeral at Northern Suburbs crematorium from St James' Church of England, King Street, Sydney.
Additional Information