Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Ernest Samuel MARKS (1872 - 1947)

Member Photo
Date of Birth: 07/07/1872
Place of Birth: West Maitland, New South Wales, Australia
Date of Death: 02/12/1947
Place of Death: Sydney, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 08 Oct 1927 18 Sep 1930 2 years 11 months 11 days
Member for North Sydney 08 Oct 1927 18 Sep 1930 2 years 11 months 11 days
Political Party Activity
Liberal and Reformist; branch president; National President of Darlinghurst, Kirribilli and King, councillor from 1923 until 1928.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1908
Qualifications, occupations and interests
Wool merchant. Educated at Royston College., Sydney; entered wool and produce trade in 1889, became principal of Joseph Marks and Company., wool buyers and exporters. secretary of the Darlinghurst and Sydney Literary and Debating Societies; member of State Recruiting Committee; War Chest; vice chairman of United Charities Fund; president of Jewish War Memorial Fund; secretary of the Anglo Jewish Association; executive of the Red Cross; noted athlete and sporting organiser; secretary of the Amateur Athletic Union of Australia from 1896 until 1934; foundation member of the New South Wales Sports Club in 1896; executive positions in swimming, surfing, billiards, athletics, football, boxing, wrestling, coursing organisations; manager for Olympic teams in London in 1908, Stockholm in 1912, Los Angeles in 1932; foundation member of the International Amateur Athletic Federation; chairman of the British Empire games; president of Shakespeare Society; book collector; president of the Jewish Historical Society; published articles on sport, history and local government.
Military Service
Honours Received
Commander of the British Empire (CBE) in 1930
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman of the Sydney City Council for Lang Ward, 26 March 1920 - 31 December 1927; and for Gipps Ward 18 June 1930 - 2 December 1947. Member of the Health and By-Laws Committee 1920 - 1927 and 1931 - 1947; the Finance Committee 1920, 1923 - 1927 and 1938 - 1947; the Electricity Supply Committee 1921 - 1922; the Electricity Committee 1931 - 1935; the Works Committee 1931, 1933 - 1938 and 1943 - 1947; the City Planning and Improvements Committee 1937 and 1940 - 1947; the National Emergency Service Special Committee 1940 - 1945; and the Markets Special Committee 1942. Lord Mayor 1930.
Personal
Son of Joseph Marks, wool broker, and Elizabeth Benjamin. Unmarried. Funeral at Rookwood cemetery from the Great Synagogue.
Additional Information