Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Theophilus William John KEAST (1872 - 1938)

Member Photo
Date of Birth: 06/06/1872
Place of Birth: Creswick, Victoria
Date of Death: 16/09/1938
Place of Death: Parkes, New South Wales, Australia
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 25 Oct 1930 18 May 1932 1 year 6 months 24 days
Member for Ashburnham 25 Oct 1930 18 May 1932 1 year 6 months 24 days
Political Party Activity
Australian Labor Party (ALP). First secretary of Parkes League.
Community Activity
Commissioned as a Justice of the Peace in 1913
Qualifications, occupations and interests
Farmer. Arrived in Parkes at an early age with parents; engine driver on quartz crushing batteries and water main construction; lost an eye in accident; established a bakery in 1903; sold out in 1910 and established a bakery in Bogan Gate; engaged in stock and station agency as Kearney and Keast and on own account from 1914 until 1918; farmer at Bogan Gate, Trundle and Parkes, executive member of Hospital Association of New South Wales; chairman of Parkes District Hospital Board; Good Templar; Sunday School teacher.
Military Service
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Alderman at Parkes from 1925 until 1931, 1933 until 1938, Mayor from 1929 until 1930; member of Local Government Association.
Personal
Son of Robert Keast, carter, and Mary Jane Gregg. Unmarried. Methodist. Funeral at Parkes cemetery from Methodist church.
Additional Information