Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Former Member Details

Mr Albert Edward CHAPMAN (1872 - 1945)

Member Photo
Date of Birth: 03/06/1872
Place of Birth: Marulan, New South Wales, Australia
Date of Death: 01/01/1945
Place of Death:
Parliamentary Service
Position Start End Period Notes
Member of the NSW Legislative Assembly 03 Jul 1901 16 Jul 1904 3 years 14 days
Member for Braidwood 03 Jul 1901 16 Jul 1904 3 years 14 days
The Lieutenant Governor’s Opening Speech Committee No.1 24 Jul 1901 24 Jul 1901 1 day
Political Party Activity
Protectionist. Progressive.
Community Activity
Qualifications, occupations and interests
Auctioneer and agent. Educated at Marulan public school and St Patrick's College,Goulburn; teacher with Education Department, Gundillion and Jerrabalgulla, house to house from 1891 until 1892, half time from 1892 until 1894; entered brother's business, A.Chapman & Co., auctioneers and agents, mining brokers, Braidwood and after 1898 in Sydney
Military Service
Served in Australian Infantry Forces from 1917 until 1918, 53rd Battalion, private.
Honours Received
Membership of other Parliaments & Offices Held
Local Government Activity
Personal
The exact date of his death is not known. (1.1.1945 is used for database purposes). Son of Richard Chapman, wheelwright, freeholder and publican, and his wife Monica Cain. Unmarried. Roman Catholic. His brother, Austin Chapman, was also a Member of the Legislative Assembly.
Additional Information